کتابخانه دیجیتـــــــال آستان قدس رضوی

Digital Library of Astan-e Quds-e Razavi

نجمه خاتون  

 

نجمه‌خاتون

 

نجمه خاتون

 

نسب و تبار


بانو نجمه‌خاتون همسر امام کاظم(ع) و مادر امام رضا(ع) و فاطمه معصومه(س) است. ایشان کنیزی بودند که حمیده همسر امام‌ صادق(ع) ایشان را خریدند و به امام کاظم(ع) بخشیدند. نجمه خاتون برای امام کاظم(ع)، امام رضا(ع) را به دنیا آورد. بعضی وی را اهل شهر نوبه در شمال آفریقا و برخی دیگر اهل جزیره مارسی در جنوب فرانسه می‌دانند. از این‌رو وی به خَیزُران مَرسِیه و شَقْرَاء نُوبِیه نیز شناخته می‌شد.

 

 


نام و القاب


معروف‌ترین اسم وی نجمه‌خاتون است. از وی به نام‌های سَکَن نُوبیه اَروی، سمانه، تُکتَم و خَیزُران نیز یاد شده است. طبق روایتی از شیخ صدوق، وقتی نجمه به امام موسی کاظم(ع) بخشیده شد او را تُکتَم، و هنگامی که امام رضا(ع) از وی متولد شد، طاهره نامیدند. لقب وی شَقْراء و کنیه‌اش ام‌البنین بود.

 


مقام و منزلت


از حمیده همسر امام صادق(ع) خطاب به امام کاظم(ع) نقل شده، کنیزی با فضیلت‌تر از نجمه ندیده است. بر پایه روایتی از شیخ صدوق، حمیده حضرت محمد(ص) را در خواب دید که از او می‌خواهد نجمه را به فرزندش امام کاظم(ع) ببخشد؛ چراکه وی بهترین خلق روی زمین را به دنیا خواهد آورد. از این‌رو حمیده نجمه را که در آن زمان دوشیزه بود، به موسی بن جعفر(ع) بخشید. امام کاظم(ع) نیز خریداری نجمه را به دستور پیامبر(ص) بیان کرده‌است.


از نجمه نقل شده که من در دوران بارداری امام رضا(ع)، سنگینی حمل را احساس نمی‌کردم، در خواب نیز صدای تسبیح و تهلیل از حمل خود می‌شنیدم وقتی که بیدار می‌شدم می‌دیدم خبری نیست. بر پایه گزارشی نجمه درخواست دایه برای امام رضا(ع) می‌کند و علت این درخواست را پرداختن به نماز و عبادت عنوان می‌کند.

 

 

 

مکان دفن


به گفته محمدباقر حسینی جلالی قبر نجمه‌خاتون در کنار قبر حمیده همسر امام صادق(ع) در مشربه‌ ام ابراهیم در منطقه‌ العوالی مدینه در شرق قبرستان بقیع قرار دارد.

 

 

 

««««« ورود به مجموعه موضوعی نجمه خاتون »»»»»

 

  

تعداد کل فراداده ها

0

تعداد منبع دیجیتال

194,375,747

logo-samandehi
کتابخانه دیجیتــــــــال آستان قدس رضوی

کتابخانه دیجیتــــــــال آستان قدس رضوی

Digital Library of Astan-e Quds-e Razavi

digital.aqr.ir

کلیه حقوق این سایت مربوط به آستان قدس رضوی می باشد .