کتابخانه دیجیتـــــــال آستان قدس رضوی

Digital Library of Astan-e Quds-e Razavi

1.       عضویت

2.       یادآوری رمز عبور

3.       جستجو

      -  جستجوی ساده

      -  جستجوی پیشرفته

      - روش جستجو

4.       مرور منابع

      -  مرور الفبایی

      -  مرور موضوعات

5.       جستجو در منابع لاتین 

 6.       راهنمای پژوهش و جستجو 

7.       پرسش از کتابدار 

8.       خدمات تحویل مدرک (منابع درخواستی) 

9.       مجموعه های موضوعی 

10.     پایگاه ها 

11.     پربازدیدها 

12.     منابع منتخب 

13.     جدیدترین ها 

14.     گالری

15.     گالری عکس

16.     گالری فیلم

17.     گالری صوت 

18.     گالری نفایس 

19.     پرسش های متداول 

20.     ارتباط با ما 

21.     مدیریت اطلاعات شخصی 

      - کتابخانه شخصی 

      - منابع درخواستی من 

      - منابع اهدائی من 

      - پرسش های من 

      - تغییر رمز عبور

1.       عضویت

کاربران محترم با تکميل فرم ثبت نام می‌توانند به صورت رایگان در این کتابخانه عضو شده و از امکانات آن استفاده نمايند. برای ثبت نام در کتابخانه لازم است که ابتدا به صفحه ثبت نام وارد شده و فرم عضویت را تکمیل و ارسال نمایند. پس از ارسال فرم، پیامکی حاوی کد ثبت نام برای شما ارسال می گردد که پس از وارد کردن کد مربوطه در قسمت مورد نظر فرایند ثبت نام تکمیل می شود.

 

2.       یادآوری رمز عبور

در صورتی که نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده یا به هر دلیل از دست داده باشید می‌توانید با کلیک بر روی گزینه ورود در صفحه اصلی و سپس انتخاب گزینه "رمز عبور را فراموش کرده ام" رمز عبور را دریافت نمایید.

چنانچه در تصویر مشاهده می‌کنید پس از انتخاب گزینه "رمز عبور خود را فراموش کرده ام" به صفحه یادآوری رمز عبور منتقل می شوید. با وارد نمودن آدرس پست الکترونیک خود در قسمت مورد نظر، کلمه و رمز عبور به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال می‌گردد.

3.       جستجو

برای جستجوی کتاب، پایان نامه، مقالات و غیره می‌توانید از گزینه های جستجو (در صفحه اصلی) و جستجوی پیشرفته  استفاده نمایید.

 

-        جستجوی ساده

در «جستجوی ساده» ساده‌ترین ابزارهای جستجو به منظور فراهم آوردن امکان بازیابی با حداقل دانش اطلاعاتی نسبت به اصول جستجو، پیش بینی شده است.

نوع فيلد جستجو را اعم از عنوان، ناشر، پديدآور، جنس و فهرست مندرجات تعيين نماييد. سپس واژه قابل جستجو را در قسمت «مورد جستجو» درج نماييد.

پس از درج واژه مورد نظر، به منظور تخصصي کردن جستجو، در کادر مقابل کلمه یا واژه مورد نظر تایپ، که با توجه به نوع جستجو می‌توان از جستجو به صورت «عبارتی» با قرار دادن کلمه‌های مورد نظر در داخل «گیومه» استفاده کرد. تمامی کلمه‌های مورد جستجو با حفظ ترتیب بازیابی می‌شود. در این حالت ممکن است رکوردهایی بازیابی گردد که با حفظ ترتیب دارای واژگان بیشتری از عبارت مورد جستجو باشد. کليد «جستجو» را کليک نماييد.

 

- جستجوی پیشرفته

در جستجوی پیشرفته می‌توانید از جستجوی ترکیبی نیز بهره ببرید.

 

در «جستجوی پیشرفته» دامنه وسیع‌تری از ابزارهای جستجو به کار گرفته شده است، بدین ترتیب ضریب دقت و فرآیند بازیابی اطلاعات افزایش می‌یابد. از این رو «جستجوی پیشرفته» در کلیه نظام‌های جستجو بهترین راهکار به شمار می‌رود.

 

روش جستجو

مورد جستجو را در فيلد مورد نظر اعم از عنوان، پديدآور و ... وارد نماييد. لازم به ذکر است پس از درج واژه مورد نظر به منظور تخصصي کردن جستجو و کاهش ريزش کاذب از عملگرهای منطقی (و، یا، بجز) استفاده ‏نماييد، سپس واژه بعدي را درج نماييد.‏ برای مثال در واژه «و» می‌توان دو کلمه را به این صورت وارد کرد

الف. در کادر جستجو گزینه عنوان انتخاب ودر کادر مقابل کلمه ایران وارد نموده

ب. از عملگر های منطقی «و» انتخاب کرده

ج. در کادر جستجوی دوم موضوع یا فهرست مندرجات یا هر کدام از فیلدهای موجود انتخاب و در کادر مقابل کلمه انرژی هسته ای را وارد نمایید

د. نتیجه جستجو مدارکي است که عيناً کلمات انرژی هسته ای و ایران را با هم داشته یعنی در عنوان منبع نام ایران و در فهرست مندرجات منبع انرژی هسته ای یافت خواهد شد.

 جهت برقراري ارتباط بين فيلدها، بر مبناي صعودي يا نزولي هم می‌توان بهره برد.

نکته : برای رویت صفحات یک منبع بصورت واضح  و کامل می توان عنوان را مانند عنوان کتاب ذیل "طاقدیس " انتخاب کرده و سپس در مرحله بعد نسخه نمایشی آن را نتخاب و بعد از می توانید تمام صفحات را بطور کامل رویت نمایید

 

4.       مرور منابع

مرور الفبایی :کاربران از طريق فهرست الفبایی کتاب‌ها، که به ترتیب حروف الفبای فارسی از حرف آ تا ی مرتب شده است، می‌توانند عناوین کتاب‌ها را مشاهده و به آن‌ها دسترسی داشته باشند.  در این صفحه اطلاعات هر کتاب شامل عنوان، شرح پدید آور، وضعیت نشر، زبان، نوع منبع، موضوع و شماره ثبت آن است

 

مرور موضوعات: در کنار فهرست الفبایی، فهرست موضوعی منابع نیز قابل دسترسی است که کتاب‌ها را بر اساس موضوعات مختلف و به صورت الفبایی است.

 

5.       جستجوی در منابع لاتین

در این قسمت می توانید مقالات لاتین مورد نیاز خود را جستجو و با استفاده از درگاه پرداخت الکترونیکی، مبلغ مقاله را پرداخت و مقاله را دانلود نمایید.

 

6.       راهنمای پژوهش و جستجو

راهنمای مرحله به مرحله شما در جستجوی منابع در سایت کتابخانه دیجیتال در این قسمت گنجانده شده است. می توانید با استفاده از این قسمت منابع مورد نیاز خود را جستجو و درخواست دهید.

 

7.  پرسش از کتابدار

خدمات پرسش از کتابدار برای دریافت پاسخ سئوالات کاربران به صورت برخط(آنلاین) و یا از طریق ارسال فرم پرسش ایجاد گردیده است.

 

-        ارسال پرسش از طریق تکمیل فرم

پرسشهایی که برای پاسخ آن نیاز به زمان بیشتری هست را می توانید از این طریق ارسال نمایید.

 

-        پرسش برخط (آنلاین)

پرسشهایی که به صورت آنی می توان به آنها پاسخ داد و نیاز به گفتگوی همزمان با کتابدار دارد را می توان از این طریق (آدمک سمت چپ صفحه) ارسال نمود.